O hodowli

Hodowla powstała na początku 2016 roku.

Początkowo były to tylko dwie samiczki nierasowe. Szybko jednak przerodziło się to w duże zamiłowanie i w hodowli przybyło kilka, później kilkanaście innych królików.

W chwili obecnej dominującą rasą w hodowli jest rasa TERMONDZKI BIAŁY oraz BARAN FRANCUSKI. Mamy również ZAJĘCZAKI, BELGI i KUNY WIELKIE.

Hodowla ciągle się rozwija. Nie jest duża, ale tworzona z dużą pasją i zamiłowaniem...

Rasy w naszej hodowli

ZAJĘCZAK

Zajęczak swoją sylwetką przypomina zająca i stąd też wzięła się nazwa tej rasy królików.
Ta rasa królików nie została wyhodowana ze skrzyżowania królika z zającem tylko dzięki selekcji oraz pracy hodowlanej idącej w tym kierunku.

Zajęczak posiada długi oraz wysoko ustawiony tułów, z podkasanym brzuchem. Głowę ma mocno osadzoną na krótkiej szyi z charakterystycznymi widocznymi wypukłymi oraz ciemnobrązowymi oczami. Uszy ma stojące, dobrze owłosione, na krawędziach zakończone czarną barwą. Kończyny tylne bardzo mocne oraz długie, ustawione równolegle do tułowia.

Dzięki cienkim, długim, prostym oraz wysoko ustawionym przednim kończynom królik uzyskuje tak charakterystyczną dla tej rasy sylwetkę. Zajęczak ma długi, prosty ogon ustawiony prostopadle do tułowia. Barwa okrywy mahoniowo-brązowa (lisia) z połyskiem
w części brzusznej jaśniejsza.

W polskim wzorze zajęczak występuje w jednej odmianie barwnej mahoniowo-brązowej.
Za granicą wyhodowano później osobniki o barwie:
- białej,
- podpalanej czarnej,
- machoniowej.

Masa ciała:
- najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,0 kg,
- najwyższa - 4,5 kg.


TERMONDZKI BIAŁY

Tułów długi, dobrze umięśniony o mocnym i szerokim zadzie, przód nieco zwężony. Głowa lekko wydłużona, mocno osadzona na długiej szyi. Kończyny mocne. Uszy średnio-grube, dobrze osadzone, zaokrąglone na końcach, owłosione o długości od 13 do 15 cm.
Waga w 3 m-cu życia powyżej 2,5 kg.

Po raz pierwszy króliki te zostały sprowadzone z Belgii do Polski  (do Zakładu Doświadczalnego IZ w Chorzelowie) w roku 1977. Do wyprowadzenia tej rasy zostały wykorzystane króliki rasy Olbrzym Belgijski Biały i stąd szereg cech rasowych u termondzkich pochodzi od tej właśnie rasy.

Są to duże uszy, wydłużony tułów i pysk. Przy zapewnieniu żywienia paszami o większej zawartości białka niż pasza dla królików nowozelandzkich, można uzyskać liczniejsze mioty oraz nieco większe tempo przyrostów wagowych. Jest to typowa rasa do prowadzenia hodowli przemysłowej na dużą skalę, kiedy to o końcowym wyniku finansowym decydują nawet gramowe różnice w ilości zużytej paszy i nieznaczne powiększenie wskaźnika odchowu.

Ze względu na masowość produkcji w takich warunkach oraz obrót dużą ilością zwierząt
i paszy, te niewielkie różnice stanowią w skali roku pokaźny czynnik decydujący o opłacalności produkcji. Pozostałe parametry użytkowe zbliżone są do parametrów omówionych dla rasy  Białej Nowozelandzkiej z tą różnicą, że króliki te uzyskują nieznacznie większe masy ciała, oczywiście pod warunkiem wspomnianej zwiększonej ilości białka w dawce pokarmowej.


WIELKI JASNOSREBRZYSTY

Królik rasy wielki jasnosrebrzysty (WJS) należy do królików ras średnich typu mięsno-futerkowego. Cechuje je dobre umięśnienie oraz barwa okrywy włosowej "jasnego srebra". Ciekawostką jest fakt, iż młode króliki rodzą się czarne a piękną srebrną barwę osiągają dopiero w wieku kilku miesięcy.

Króliki tej rasy posiadają średniej długości tułów, w kształcie walcowatym, jest on bardzo dobrze umięśniony. Głowa królika jest szeroka, okrągła, lekko garbonosa, osadzona na krótkiej szyi. Uszy stojące i mięsiste, mocno osadzone, zakończone łyżeczkowato. Ich długość osiąga 12-13 cm. Cała wewnętrzna powierzchnia uszu jest bardzo dobrze owłosiona. Szeroką posiada partię tylnią i przednią tułowia. Zaokrąglony zad jest bardzo wyraźny. Zwierzę posiada silne nogi średniej długości. Ogon królika tej rasy jest krótki, przylegający do tułowia. U samic powyżej jednego roku życia generuje się małe symetryczne podgardle.

Okrywa włosowa gęsta, sprężysta oraz jedwabista. Długość włosów pokrywowych wynosi około 3 cm. W zakończeniach włosów występują na długości około 1 cm pas zabarwiony na czarno lub niebiesko, który w połączeniu z białymi końcówkami włosów podszyciowych tworzy charakterystyczne "paskowanie". Srebrzystość oraz "paskowanie" muszą być równomiernie rozłożone. Na brzuchu srebrzystość matowa. W przypadku czarno zabarwionych końcówkach włosów pokrywowych, barwa okrywy królika wielkiego jasnosrebrzystego jest w typie ciemniejszym, przy niebieskich w typie jaśniejszym.

kontakt: 723-889-668

e-mail: kontakt@mojekroliki.pl